Az állam mintegy hárommillió euróval támogatta a digitális átalakulást segítő Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Digital működését, aminek eredményeként az utóbbi három évben 15 sikeres uniós projektet indíthatott a szervezet – mondta, az EIT Digital budapesti központjának igazgatója a szervezet csütörtöki rendezvényén.
Horváth Zoltán az MTI-nek kifejtette: a pályázaton elnyert összeget 2013-2014-ben kutatás-fejlesztési projektekre és innovációs háttértevékenység beindítására használta a szervezet, ami az uniós projektek alapját képezi. A 15 pályázat mindegyike a digitalizációhoz köthető, egyebek mellett az ipar 4.0-ra, az egészségügy digitális szolgáltatásaira, illetve pénzügyi innovációra fókuszál.
Az egykori állami hozzájárulás azért volt meghatározó, mert az Európai Innovációs és Technológiai Intézet akkor ad közvetlen támogatást innovációra, startupokra, oktatásra, ha van kutatás-fejlesztési társfinanszírozás. Ennek eredményeként 2012 óta 4,6 millió eurót kapott a szervezet.
A budapesti központ, a 130 taggal működő Európai Innovációs és Technológiai Intézet egyetlen kelet-közép-európai partnereként regionális digitális innovációs központként működik. A magyar csomópont az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vezetésével alakult, partnere akadémiai oldalon a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). ipari oldalon az Ericsson Magyarország és a Magyar Telekom. Az EIT Digital új digitális innovációk piacra segítésével, valamint tehetséges vállalkozók támogatásával foglalkozik, stratégiai fontosságú területekbe fektet be, mint a digitális ipar, digitális városok, digitális jóllét és digitális infrastruktúra.
Az EIT Digital a vegyes oktatás módszerével – a hagyományos oktatás és az online tanulás ötvözése útján – üzletfejlesztési ismeretekkel is rendelkező informatikusok innovációs képzését segíti elő mester- és doktori szinten, továbbá szakmai fejlődést biztosító képzéseivel.